WARSZTATY

Kreatywna randka – warsztaty scenopisarskie (online)

II EDYCJA WARSZTATÓW FUNDACJI GERLSY

Marzysz o stworzeniu własnego scenariusza? A może masz już za sobą pierwsze próby pisarskie i chcesz poznać proces wdrażania scenariusza w etap realizacyjny? Jak przekonać producenta do zainwestowania w Twój pomysł? 

Zapraszamy Cię na Kreatywna randkę — warsztaty scenopisarskie online. Czas wyjść ze swoją twórczością poza szufladę własnego biurka. Z nami zrobisz to w przyjacielskiej atmosferze, przy asyście doświadczonych ekspertek i ekspertów. Przysiądź się do naszego wirtualnego stołu.

Zobacz, co dla Ciebie przygotowałyśmy!

ETAP I

15 lipca – 7 września 2020

Pierwszy etap Kreatywnej to cykl wykładów i spotkań online, które poszerzą Twoją wiedzę na temat scenopisarstwa i zainspirują do podjęcia własnych literackich prób. W planach mamy:

Kreatywne Wykłady  

Nagrania do 30 minut (YouTube)

LIPIEC: premiery: środa 21:00

SIERPIEŃ: premiery: poniedziałek i środa 21.00

Rozmowy z cenionymi przedstawicielami świata filmu, podczas których dowiesz się, jakie cechy powinien posiadać dobry scenariusz. Poznasz też drogę, jaką musi pokonać Twoja historia, nim zasiądziesz na premierze własnego filmu. Odkodujemy branżowe terminy i poznamy zakulisową rzeczywistość producentów… Czy istnieje złoty sposób, by przekonać ich do zainwestowania w Twój pomysł? To tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszymy na naszym kanale w lipcu i sierpniu.

Do każdego wykładu załączamy SCENOWSKAZY, czyli zestaw materiałów do pracy własnej (pdf), dedykowany zagadnieniom omówionym w danym odcinku. Link do pliku zawsze znajdziesz w opisie nagrania (YouTube). 

Zapoznanie się ze wszystkimi wykładami i rzetelne podążanie za Scenowskazami przygotuje Cię do części warsztatowej Kreatywne Randki.

#1. Jak „włożyć” emocje do scenariusza? SCENOWSKAZ #1 

#2. Jak napisać dobry logline? SCENOWSKAZ #2

#3. Jak uruchomić proces twórczy? [Struktura scenariusza] SCENOWSKAZ #3

#4. Jak przełożyć impuls osobisty na język filmowy?[Struktura scenariusza] SCENOWSKAZ_#4

#5. Co to jest FABUŁA? SCENOWSKAZ #5

#6. Dlaczego musisz narazić bohatera na konflikt? SCENOWSKAZ #6#7. Jacy bohaterowie są interesujący? SCENOWSKAZ #7 

#8. Jak konstruować bohaterów?

SCENOWSKAZ PODSTAWOWY#8

SCENOWSKAZ ZAAWANSOWANY#8

#9. Co zrobić by urealnić postać? SCENOWSKAZ#9

#10. Bohater antagonistyczny i antybohater SCENOWSKAZ #10

#11. Do czego służy dialog w filmie? SCENOWSKAZ #11

#12. Sposoby na budowanie dialogów w filmie i w serialu. SCENOWSKAZ #12

#13. Co producent może wybaczyć scenarzyście? SCENOWSKAZ #13

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW SCENOPISARSKICH KREATYWNA RANDKA SCENOWSKAZ PODSUMOWANIE

 

Trzy Gerlsy, Trzy Kwadranse

Spotkania Live (Instagram)

Obserwuj konto Fundacji Gerlsy, by dowiedzieć się o kolejnym spotkaniu – INSTAGRAM

Raz w tygodniu spotykamy się z naszymi odbiorcami — mamy nadzieję, że z Tobą również — na 30-45 minutowe relacje na żywo. W swobodnej atmosferze opowiadamy o naszych dotychczasowych doświadczenia w zakresie rozwijania umiejętności literackich, pisania scenariuszy i wdrażania ich w tryb realizacyjny. Zostawiamy też przestrzeń na dialog z publicznością. Chętnie poznamy Twoje oczekiwania i odpowiemy na scenopisarskie pytania. Śmiało!

KreaTYwny Nabór

 Od 15 sierpnia 2020 do 15 września 2020 

Ostatni dzień pierwszego etapu to moment, w którym zapraszamy uczestników do wysyłania zgłoszeń do części warsztatowej. Zgłoszenie polega na nadesłaniu drogą elektroniczną próbki scenariuszowej – SYNOPSIS – paru zdań o czym jest Twój film i dlaczego zależy Ci, żeby wziąć udział w warsztatach.  Spośród nadesłanych prac wyłonimy 12 -osobową główną grupę warsztatową. 

Zgłoszenie:

ETAP II – Wideokonferencja na platformie ZOOM

6-8 PAŹDZIERNIKA 2020 godz. 10-14

Drugi etap to czas, kiedy poznasz moc kreatywności i siłę grupowego działania. Pod okiem doświadczonych prowadzących rozwiniesz swoje umiejętności scenopisarskie i kompetencje komunikacyjne. 

Dla komfortu uczestników głównej grupy warsztatowej i budowania atmosfery bezpiecznego środowiska twórczego, część zajęć w drugim etapie jest zamknięta. 

Kreatywna Dwunastka

Spotkania głównej grupy warsztatowej 6.08.2020 w godzinach 10-14

Wideokonferencje, na których omawiamy poszczególne scenariusze, prowadzimy zajęcia literackie, interpretacyjne, aktorskie. Wszystkie rozmowy odbywają się na platformie ZOOM. A w planach mamy:

– intensywne zajęcia tematyczne (3 dni) 

– analiza scenariusza i feedback

– kreatywne ćwiczenia ze scenarzystami i reżyserami

– Spotkania indywidualne z prowadzącymi zajęcia warsztatowe

– Wirtualny Pitching – To czas podsumowania wszystkiego, czego nauczyliśmy się wspólnie podczas warsztatów i… sprawdzenia się w praktyce! Prezentacja swojego pomysłu przed producentem. Spotkanie uczestników grupy głównej z ekspertami w formie wirtualnego pitchingu to idealna okazja, by zdobytą wiedzę i umiejętności przekuć na realne działanie. Próba generalna przed wypłynięciem z Twoją twórczością na szerokie wody. Trzymamy kciuki!

Didaskalia

Facebook, Instagram, strona www

Przez cały czas trwania Kreatywnej Randki zapraszamy Cię do dialogu w mediach społecznościowych. Publikujemy materiały ukazujące doświadczenia warsztatowe (za zgodą uczestników grupy głównej), zachęcamy do komentowania i rozmów w szerszym gronie odbiorców. Codziennie udostępniamy relacje i publikujemy posty motywacyjne, dzielimy się inspiracjami kulturalnymi. Po prostu pozostajemy w stałym kontakcie. 🙂

Podsumowania i (nie)pożegnania

Facebook, Instagram, YouTube, strona www

Udostępniamy oficjalne podsumowanie drugiej edycji Kreatywnej Randki — warsztatów scenopisarskich online. Publikujemy materiały projektowe i dzielimy się naszymi gerlsowymi wrażeniami. Doświadczone pierwszą edycją Kreatywnej, wiemy, że lubicie wracać do warsztatowej społeczności długo po zakończeniu programu. Dlatego utrzymujemy z Wami relacje w mediach społecznościowych. Pozostawiamy Wam też przestrzeń do rozmów między sobą na dedykowanej grupie na Facebooku oraz pozostałych gerlsowych kanałach. 

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW SCENOPISARSKICH KREATYWNA RANDKA SCENOWSKAZ PODSUMOWANIE

***

Jak widzisz, mnóstwo pracy przed nami. Nie zastanawiaj się i wskakuj od razu na nasz kanał Fundacji Gerlsy [https://www.youtube.com/channel/UCANd_oGzLj1_dyjmKK0SLcw/featured] chłonąć wiedzę z Kreatywnych Wykładów… tak na początek. 😉

***

Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

„KREATYWNA RANDKA 2019”
Warsztaty Fundacji GERLSY

Bez scenariusza nie ma filmu. Ani dobrego, ani słabego. My, Gerlsy, wierzymy w scenariusz I uwielbiamy je pisać. Uwielbiamy się też dzielić, tym co już wiemy, co lubimy I w co wierzymy. Zapraszamy Cię na “kreatywną randkę” z nami.

Masz pomysł na film? Czas wyjąć go z szuflady! Pisanie to najbardziej samotna robota jaka jest. Dlatego wyjdź ze swojej nory do ludzi. Gerlsy umożliwią ci spotkanie w kreatywnym towarzystwie. Będzie też kawa i ciastka.

Przez trzy dni będziemy pracować wspólnie nad Waszymi pomysłami na film.  Będziemy analizować, dyskutować, spierać się i śmiać, po to by powstała kolejna, lepsza wersja Twojego pomysłu. 

Oprócz doświadczonych scenarzystów będziecie mogli skonsultować tekst z reżyserami oraz producentami by doświadczyć różnych punktów widzenia branży.

 Prowadzący:
– Julita Olszewska
– Magda Lamparska
– Olga Bołądź
– Jowita Radzińska
– Elżbieta Benkowska
– Natalia Lasota
– Marta Habior

PROGRAM:

1 dzień – “Burza mózgów” uczestnicy wymieniaja się uwagami na temat tekstów z innych uczestnikami oraz prowadzącymi czyli praca nad kreatywnym rozwojem scenariusza.

2 dzień – ćwiczenia z kreatywnego pisania oraz przepisywanie swojego pomysłu. Zdefiniujemy wspólnie główną emocję Waszego pomysłu i poszukamy jej w życiu, opiszemy najgorszy dzień z życia Waszej postaci i zobaczymy co by bylo gdyby Wasz antagonista i protagonista byli spokrewnieni. Będziemy stymulować proces twórczy i tworzyć nowe pomysły.

3 dzień – uczestniczy “pitchują” swoje pomysły przed producentami i dostają uwagi od strony producenckiej Opowiedzieć pomysł w 3 minuty to mękka, ale w sprzyjających warunkach może się okazać, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Pitch to moment w którym musisz zdecydować co jest dla Ciebie najważniejsze w twoim scenariuszu.

Data: 9 – 11.09.2019 w Warszawie